Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Bez smluv a papírování
Expedice k vám domů do 3 dnů
Největší sklad v ČR
Kvalita švýcarského koncernu Arbonia AG

Proč se plní plastová okna argonem

Argon je inertní (netečný) plyn, který snižuje tepelnou vodivost prostoru mezi dvěma (třemi) okenními skly. Jednoduše řečeno – izoluje lépe než obyčejný vzduch a termoizolační funkce plastových oken je díky němu lepší. Tato vlastnost je dána tím, že molekuly argonu nemají dva atomy jako kyslík nebo dusík, ale pouze jeden. Mají tím pádem méně energie a přenesou méně tepla než molekuly dvouatomové. Také jsou těžší než molekuly kyslíku a dusíku a pohybují se tedy mnohem pomaleji.

Argonu je v ovzduší jedno procento a získává se pomocí destilace zkapalněného vzduchu. Zajímavé je, že větší tloušťka meziskelního prostoru sice pomáhá k lepší izolaci, ovšem pouze jen do určité míry. Přímá úměra mezi tloušťkou tohoto prostoru a tepelným prostupem funguje pouze u párcentimetrových argonových výplní. Je tedy rozdíl, zda je tloušťka 5 mm nebo 20 mm, ovšem u širších dutin už je jedno, zda se jedná o 4 cm nebo 10 cm. V případě napuštění dutiny argonem je ideální šířka 16 mm a úplně zbytečné je mít mezeru mezi skly více než 20 mm.

Skvělé izolační schopnosti v oknech mají i další vzácné plyny

Argon může být nahrazen jiným vzácným těžkým plynem, například xenonem nebo kryptonem. Jejich izolační vlastnosti jsou ještě lepší, ovšem zase jsou tyto plyny mnohem dražší (krypton je stokrát dražší než argon, xenon tisíckrát dražší), takže se jako výplň do oken používají zřídka, a když už, kombinují se s argonem. Pro představu – takové dvojsklo vyplněné kryptonem s příměsí argonu izoluje až pětkrát lépe než jednoduché sklo. Ideální tloušťka mezery je v takovém případě 12 mm.

Neodcházejte, máme toho více

Zpět do poradny
225
přesně tolik oken a dveří jsme vám minulý týden doručili na vaše bydliště
510
tolik zákazníků naše operátorky obsloužily po telefonu v minulém týdnu
195
objednávek jsme přijali v uplynulém týdnu
Navštivte osobně
náš showroom
Najdete nás v 5 evropských zemích
Odbavili jsme již 43 069 objednávek a dodali vám více než 175 000 oken a dveří

Od našich zákazníků

Objednaná okna mi přišly do tří dnů. Oproti jiným nabídkám jsem dostal výrazně nižší cenu a super termín dodání!
Dobry den konecne som nasla internetovy obchod na jednicku-pani je velmi zlata -ochotna -pomoze a tovar je tu hned tak ako slubia -krasne zabalene a budem znova nakupovat lebo su neskutocne dobre aj ceny a odporucam kazdemu ak surne potrebujete iba sa obratte na tento obchodik-dakujem pekne len tak dalej

Další hodnocení a fotografie z realizací od našich zákazníků zde