Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Bez smluv a papírování
Expedice k vám domů do 3 dnů
Největší sklad v ČR
Kvalita švýcarského koncernu Arbonia AG

Kdy vyměnit plastová okna?

Renovujete dům a přemýšlíte, jestli vyměnit stará plastová okna za nová? A pokud tedy výměna, kam ta stará vyhodit? Přečtěte si náš článek a budete moudřejší. Přidáváme i tipy, na co stará plastová okna použít. 

Jak dlouho plastová okna vydrží? 

Dnes již jsou plastová okna velmi kvalitní, díky stabilizátorům nežloutnou a nekřehnou. Pokud se o ně přiměřeně staráte, otázku: „Kdy vyměnit plastová okna?" si nepoložíte pěkně dlouho – dnešní okna vydrží desítky roků. Navíc mají výborné tepelně izolační vlastnosti. V minulosti plastová okna ale na takové úrovni nebyla. Součinitel prostupu tepla oknem dosahoval značně vysokých hodnot, takže otázka jejich výměny je s přibývajícím tlakem na energetickou úspornost budov aktuálnější. A to nejen ze strany Evropské unie v souvislosti s novým nařízením platným od roku 2020, ale také ze strany lidí, kteří chtějí ušetřit na topení.  

Stará plastová okna mají horší tepelnou izolaci

Uveďme si konkrétní čísla. Dříve se dodávala například tříkomorová okna s izolačním dvojsklem bez vzácného plynu (např. argonu), izolační skla tak měla celkově špatné hodnoty –  Ug kolem hodnoty 2,8. Pro srovnání dnešní plastové okno má standardní izolační dvojsklo hodnotu Ug kolem 1.1 a pokud využijte izolační trojsklo tak Ug bývá 0,5. Rovněž tříkomorový profil má horší hodnoty než v dnešní době běžné 6komorové profily. Sečteno podtrženo, starší plastová okna měla celkově horší tepelnou izolaci.

Výměna může být i kvůli nekvalitnímu kování

Dalším faktem hovořící pro výměnu je, že do starších oken nejde zasklít kvalitnější sklo. Zasklívací drážka není tak hluboká, aby do ní šlo lepší (a širší) sklo zasklít. Často už se daný PVC profil ani nevyrábí, a není proto možné koupit užší zasklívací lišty, kterými by šly širší skla s lepší tepelnou izolací zasklít. Důvodem k výměně oken kromě špatných parametrů také bývají problémy s kováním. Dříve nebývalo tak kvalitní jako dnes. Okna mohou drhnou a zkrátka nefungují tak, jak by měla.

Co se starými plastovými okny? 

Když se tedy rozhodnete, že stará plastová okna dáte pryč, přichází nerudovská otázka: „Kam s ním, respektive s nimi?" Někdy nabízí odvoz firma, která montuje nová okna. U nás na e-shopu vzhledem k tomu, že nabízíme levná skladová okna, která si lidé montují svépomocí, tuto službu nenabízíme. Stará okna ale můžete odevzdat ve sběrném dvoře, a budou tak posléze ekologicky zlikvidována.
Pokud ještě okna vyhodit nechcete a přemýšlíte, na co je použít, můžete je třeba instalovat do venkovního dětského domečku, nebo z nich vyrobit skleník.

  
Kdy vyměnit stará plastová okna za nová

Neodcházejte, máme toho více

Zpět do poradny
225
přesně tolik oken a dveří jsme vám minulý týden doručili na vaše bydliště
510
tolik zákazníků naše operátorky obsloužily po telefonu v minulém týdnu
195
objednávek jsme přijali v uplynulém týdnu
Navštivte osobně
náš showroom
Najdete nás v 5 evropských zemích
Odbavili jsme již 43 069 objednávek a dodali vám více než 175 000 oken a dveří

Od našich zákazníků

Objednaná okna mi přišly do tří dnů. Oproti jiným nabídkám jsem dostal výrazně nižší cenu a super termín dodání!
Dobry den konecne som nasla internetovy obchod na jednicku-pani je velmi zlata -ochotna -pomoze a tovar je tu hned tak ako slubia -krasne zabalene a budem znova nakupovat lebo su neskutocne dobre aj ceny a odporucam kazdemu ak surne potrebujete iba sa obratte na tento obchodik-dakujem pekne len tak dalej

Další hodnocení a fotografie z realizací od našich zákazníků zde