Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Bez smluv a papírování
Expedice k vám domů do 3 dnů
Největší sklad v ČR
Kvalita švýcarského koncernu Arbonia AG

Stavba domu svépomocí – příprava otvorů a zaměření

V prvním díle našeho seriálu Stavba domu svépomocí jsme doporučovali okna a dveře objednávat až po přesném zaměření rozměrů přímo na stavbě. Jen tak máte jistotu, že nebudete muset nic bourat, dozdívat nebo zbytečně navíc hodně dopěnovávat. 

Jak otvory před montáží připravit 

V novostavbě je příprava otvorů snazší než u rekonstrukce, ale i u hrubé stavby musí být špalety rovné a čisté. Odstraňte tedy zbytky malty nebo lepidla.  

Na co při zaměření oken pamatovat 

Aby okna velikostně co nejlépe vyhovovala, doporučujeme vyzděný stavební otvor změřit na třech místech. Pamatujte, že rám okna musí být při pohledu z venkovní strany schovaný za špaletou a zároveň se rám z vnitřní strany musí vejít do otvoru plus tam musí vzniknout prostor mezi rámem okna a ostěním pro aplikaci montážní pěny. Většinou se počítá s mezerou o délce 5 až 20 mm na každou stranu
 
Stavba domu svépomocí zaměření oken a dveří

Výpočet šířky a výšky

→ Šířku okna získáte tak, že ze třech naměřených hodnot vyberete tu nejmenší a z ní odečtete cca 30 mm. Například když naměříte hodnoty 1 500 mm, 1 502 mm a 1 503 mm, vyberete hodnotu 1500, z ní odečtete 30 mm a objednáte okno o šířce 1470 mm. 

→ Pro stanovení výšky okna budete opět potřebovat tři měření. Z nejnižšího čísla ale odečtete cca 50 mm – 20 mm je na mezeru a 30 mm je výška podkladního profilu, ke kterému se doráží vnitřní parapet. Například když naměříte hodnoty 1 500 mm, 1 502 mm a 1 504 mm, vyberete hodnotu 1500, z ní odečtete 50 mm a objednáte okno o výšce 1450 mm. Upozorňujeme, že součástí všech námi dodávaných výrobků je 5komorový podkladní profil a že výška oken v našem e-shopu je vždy uvedena bez tohoto profilu. 
Zaměření rozměrů před montáží plastových oken v novostavbě při stavbě svépomocí
Pro svépomocníky jsme připravili praktické návody. Podívejte se.

Zaměření dveří – správné určení nuly

Před objednávkou dveří (ať jich vchodových, balkonových nebo sklopně-posuvných) postupujete u stanovení šířky stejně jako u oken, u výšky navíc pamatujte na správné určení nuly, tedy kde bude úroveň hotové podlahy.

Zaměření dveří vychází z vágrysu (váhorysu), který většinou bývá v úrovni 1 metru nad povrchem budoucí podlahy.  Aby dveře nevisely ve vzduchu, doporučuje se je podkládat purenitem. Ten se vkládá pod prahy vchodových dveří, kde celoplošně podpírá hliníkové prahy a brání jejich deformaci a prošlapání. Zároveň zajišťuje přerušení tepelných mostů.

Při instalaci balkonových nebo posuvných dveří doporučujeme, aby podlaha vevnitř byla o několik centimetrů výše než na balkóně nebo na terase. Předejdete tak problémům, že by při deštích tekla voda dovnitř.
 
Stavba svépomocí - instalace dveří v novostavbě

Tento článek vznikl v rámci speciálu Stavíme svépomocí. V příštím dílu budeme řešit otázky spojené s montáží:
  • Kdy plastová okna a dveře namontovat? 
  • Je možná instalace i v zimě? 
  • Co si před montáží zajistit?  

Neodcházejte, máme toho více

Zpět do poradny
325
přesně tolik oken a dveří jsme vám minulý týden doručili na vaše bydliště
762
tolik zákazníků naše operátorky obsloužily po telefonu v minulém týdnu
299
objednávek jsme přijali v uplynulém týdnu
Navštivte osobně
náš showroom
Najdete nás ve 4 evropských zemích
Odbavili jsme již 43 069 objednávek a dodali vám více než 175 000 oken a dveří

Od našich zákazníků

Objednaná okna mi přišly do tří dnů. Oproti jiným nabídkám jsem dostal výrazně nižší cenu a super termín dodání!
Dobry den konecne som nasla internetovy obchod na jednicku-pani je velmi zlata -ochotna -pomoze a tovar je tu hned tak ako slubia -krasne zabalene a budem znova nakupovat lebo su neskutocne dobre aj ceny a odporucam kazdemu ak surne potrebujete iba sa obratte na tento obchodik-dakujem pekne len tak dalej

Další hodnocení a fotografie z realizací od našich zákazníků zde