Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Bez smluv a papírování
Expedice k vám domů do 3 dnů
Největší sklad v ČR
Kvalita švýcarského koncernu Arbonia AG

Jak správně větrat? Přinášíme několik rad pro správné větrání

Větrání je činnost, kterou děláme dennodenně a často již automaticky. V mnoha případech ji však neděláme dobře. Zejména v zimních měsících je pořádné větrání velice důležité a měli bychom se na něj zaměřit. Nic těžkého na tom není. Naučte se pár základních zásad správného větrání, díky kterým se zbavíte těžkého a vydýchaného vzduchu v místnosti, také předejdete rosení oken, tvorbě plísní a negativnímu působení těchto faktorů na vaše zdraví.

Jak vypadá špatné větrání?

Ke špatnému větrání dochází především, pokud máte doma plastová okna. Ty sice krásně utěsní místnosti a ušetří vám náklady na vytápění, o to více se však v místnosti udržuje vlhkost a vzduch nemůže přirozeně proudit. To má za následek rosení skel a tvorbu plísní, které mohou poškodit jak omítku, tak i nátěr a těsnění samotných oken.
Je také fakt, že jen dýcháním každý z nás vyloučí do vzduchu 3 l vody za den. Vydýchaný vzduch je nejproblematičtějším hlavně v ložnici a pro kvalitu našeho spánku je větrání velice důležité. Proto se zaměřte na následující metody správného větrání.

Problémy s větráním v zimě

Dalším klíčovým faktorem pro správné větrání je roční období. Nejčastější chyby se dopouštíme v zimě, kdy si nechceme do domu pouštět mráz, a tak radši nevětráme vůbec. Abychom doma měli zdravé prostředí, musíme vydýchaný vzduch z místnosti vyměňovat za vzduch čerstvý. U většiny plastových oken lze použít mikroventilaci (umožnění průchodu vzduchu malou štěrbinou u těsnění okna). V zimním období je tato metoda úplně nevhodná, protože se v drážce mezi křídlem a rámem okna může nashromáždit voda, která tam v mrazivých dnech zamrzne.

Kdy a jak dlouho mám větrat?

Jak již bylo zmíněno, frekvence a délka větrání závisí na ročním období či počasí. Obecně platí, že čím chladněji venku je, tím kratší doba větrání stačí. V zimních měsících stačí větrat přibližně 5 minut. Na jaře a na podzim se okna mohou nechat otevřená až 15 minut. V létě už je to více méně na vás, ideální je větrat okolo půl hodiny.

Co se počasí týče, pokud vás trápí vlhkost v domácnosti, nevětrejte za deště. Vlhkost vzduchu by se vám doma ještě zvýšila.

jak spravne vetrat v mistnosti

Jak správně vyvětrat v bytě s plastovými okny?

Na pouhé vyklápění oken či mikroventilaci rovnou zapomeňte. Vyklopením větračky (hlavně v zimě) dochází k pomalé výměně vzduchu a zbytečně se ztrácí teplo z místnosti. Využívání větračky nechte na období, kdy se už nebude topit. Správné větrání by mělo být krátké, intenzivní a časté. Větrejte tedy krátkou dobu, ale naplno. Předejdete tak i tepelným ztrátám, jelikož za tak krátkou dobu se stěny a podlaha ještě nestihnou ochladit a místnost se obratem opět vytopí.

Větrání koupelny a kuchyně

Ideální interval větrání je 3-4 krát denně. Pokud však vaříte nebo se sprchujete, je potřeba vlhkost v těchto místnostech ještě dodatečně vyvětrat. V místnostech se zvýšenou vlhkostí vzniká vhodné prostředí pro výskyt nejrůznějších roztočů a vznik plísní, což může vést k řadě chronických problémů. Větší vlhkost v místnosti může být také způsobena sušením prádla. Většina panelákových koupelen není k sušení prádla uzpůsobena a jakákoli činnost zvyšující vlhkost jen podporuje růst plísní a rosení oken. Pokud nemůžete sušit prádlo venku, zkuste využít společnou prádelnu či sušárnu.

Jiné způsoby větrání

Kromě přirozených způsobů větrání, které již byly zmíněny, můžeme větrat také za pomocí ventilátorů a rekuperací.
  • Ventilátory nejsou nijak finančně náročné a přitom mají dobrou výkonnost. Nejčastěji se umisťují do koupelen, kuchyní či na WC. Ventilátory odvádí pouze vzduch z místnosti a nevětrají tedy místnost přímo. Nicméně i tak zvládnou vzduch rychle vyměnit. Proto se využívají především v bytech, kde je vlhkost vzduchu vyšší.
  • Rekuperace je moderní systém, který zajišťuje čerstvý vzduch v místnosti bez tepelných ztrát. Jedná se o ekologické řešení, kdy se rekuperační jednotky montují přímo do obvodových zdí domů či samotných okenních rámů. Technologie zabezpečí odvod odpadních plynů a přitom uvnitř udrží většinu jejich tepla. Rekuperace se využívá hlavně u novostaveb, které se označují za pasivní.

Neodcházejte, máme toho více

Zpět do poradny
225
přesně tolik oken a dveří jsme vám minulý týden doručili na vaše bydliště
510
tolik zákazníků naše operátorky obsloužily po telefonu v minulém týdnu
195
objednávek jsme přijali v uplynulém týdnu
Navštivte osobně
náš showroom
Najdete nás v 5 evropských zemích
Odbavili jsme již 43 069 objednávek a dodali vám více než 175 000 oken a dveří

Od našich zákazníků

Objednaná okna mi přišly do tří dnů. Oproti jiným nabídkám jsem dostal výrazně nižší cenu a super termín dodání!
Dobry den konecne som nasla internetovy obchod na jednicku-pani je velmi zlata -ochotna -pomoze a tovar je tu hned tak ako slubia -krasne zabalene a budem znova nakupovat lebo su neskutocne dobre aj ceny a odporucam kazdemu ak surne potrebujete iba sa obratte na tento obchodik-dakujem pekne len tak dalej

Další hodnocení a fotografie z realizací od našich zákazníků zde