Odběr zboží je i nadále možný přes výdejové okénko. Více zde.
Bez smluv a papírování
Expedice k vám domů do 3 dnů
Největší sklad v ČR
Kvalita švýcarského koncernu Arbonia AG

Jak správně větrat? Přinášíme několik rad pro správné větrání

Větrání je činnost, kterou děláme dennodenně a často již automaticky. V mnoha případech ji však neděláme dobře. Zejména v zimních měsících je pořádné větrání velice důležité a měli bychom se na něj zaměřit. Nic těžkého na tom není. Naučte se pár základních zásad správného větrání, díky kterým se zbavíte těžkého a vydýchaného vzduchu v místnosti, také předejdete rosení oken, tvorbě plísní a negativnímu působení těchto faktorů na vaše zdraví.

Jak vypadá špatné větrání? Když žádné není

Nová plastová okna vám ušetří náklady za vytápění, což samozřejmě každý vítá. Jenže výborné utěsnění oken má za následek i to, že pokud nebudete pravidelně větrat, v místnosti se zvýší vlhkost, což pak znamená rosení skel a tvorbu plísní, které mohou poškodit jak omítku, tak i nátěr a těsnění samotných oken. Uvědomte si, že jen dýcháním každý z nás vyloučí do vzduchu zhruba 3 litry vody za den a další vlhkost vznikne při vaření nebo koupání. Zkrátka pravidelné větrání (nebo rekuperace) je pro naše zdraví a také pro životnost oken a omítky velmi důležité.  

Problémy s větráním v zimě

Klíčovým faktorem pro správné větrání je roční období. Nejčastější chyby se lidé většinou dopouští v zimě, kdy si nechtějí do domu pustit mráz, a tak větrají sporadicky nebo otevřou jen na mikroventilaci (umožnění průchodu vzduchu malou štěrbinou u těsnění okna). Jenže právě v zimě větrání přes mikroventilaci je úplně nevhodné, protože se v drážce mezi křídlem a rámem okna může nashromáždit voda, která tam v mrazivých dnech zamrzne. A vyklopením větračky zase dochází k pomalé výměně vzduchu a zbytečně se ztrácí teplo z místnosti.

Kdy a jak dlouho mám větrat?

Nejvhodnější je okno otevřít naplno, přičemž frekvence a délka větrání závisí na ročním období a počasí. Obecně platí, že čím je venku chladněji, tím bývá větrání kratší. V zimních měsících postačí přibližně 5 minut, na jaře a na podzim to můžete zvýšit na 15 minut a v létě už je to víceméně na vás. Co se počasí týče, pokud vás trápí v domácnosti vlhkost, nevětrejte za deště. Vlhkost vzduchu by se vám doma ještě zvýšila.

jak spravne vetrat v mistnosti

Jak správně vyvětrat v bytě s plastovými okny?

Správné větrání by mělo být krátké, intenzivní a časté. Ideálně otevřete všechna okna a udělejte průvan. Předejdete tak i tepelným ztrátám, jelikož za tak krátkou dobu se stěny a podlaha ještě nestihnou ochladit a místnost se obratem opět vytopí.

Větrání koupelny a kuchyně

V obytných místnostech je ideální interval větrání třikrát denně (ráno, v poledne, večer, především v ložnici je vhodné vyvětrat před spaním). Pokud však vaříte nebo se sprchujete, je potřeba vlhkost v těchto místnostech ještě dodatečně vyvětrat. V místnostech se zvýšenou vlhkostí vzniká vhodné prostředí pro výskyt nejrůznějších roztočů a vznik plísní, což může vést ke zdravotním problémů. Větší vlhkost v místnosti může být také způsobena sušením prádla. Většina panelákových koupelen není k sušení prádla uzpůsobena a jakákoli činnost zvyšující vlhkost jen podporuje růst plísní a rosení oken. Řešením je pořídit si sušičku nebo prádlo sušit venku či v sušárně.

Jiné způsoby větrání

Kromě přirozených způsobů větrání můžete větrat také za pomocí ventilátorů a rekuperace.
  • Ventilátory nejsou nijak finančně náročné a přitom mají dobrou výkonnost. Nejčastěji se umisťují do koupelen, kuchyní a na WC. Ventilátory odvádí pouze vzduch z místnosti a nevětrají tedy místnost přímo. Nicméně i tak zvládnou vzduch rychle vyměnit. Proto se využívají především v bytech, kde je vlhkost vzduchu vyšší.
  • Rekuperace je moderní systém, který automaticky zajišťuje čerstvý vzduch v místnosti bez tepelných ztrát. Rekuperační systém se používá v pasivních domech a v následujících letech se počítá s tím, že bude povinnou součástí každé novostavby. 

Další rady k zamezení zvýšení vlhkosti

  • Nezakrývejte okna těžkými závěsy, které omezí možnost proudění teplého vzduchu po oknech.
  • Nad sporákem mějte digestoř, která vlhkost a pachy odvede pryč.
  • Nezakrývejte topná tělesa oblečením. 

Neodcházejte, máme toho více

Zpět do poradny
337
oken a dveří jsme vám minulý týden doručili na vaše bydliště
825
zákazníků naše operátorky obsloužily po telefonu v minulém týdnu
312
objednávek jsme přijali v uplynulém týdnu
Navštivte osobně
náš showroom
Najdete nás v 5 evropských zemích
Odbavili jsme již 54 518 objednávek a dodali vám více než 200 000 oken a dveří

Od našich zákazníků

Dobrý den,s Vaším obchodem jsem velice spokojený. Nákup probíhal úplně bez problémů a velice rychle. 18.11.2020 jsem vytvořil objednávku, na základě mé objednávky mě druhý den kontaktovalo klientské centrum a potvrdilo mě zadané rozměry. 20.11.2020 jsem byl informován o zaplacení zálohy a zároveň okna byly předány do výroby. 16.12. jsem byl informován , že okna byla předána dopravci a druhý den jsem měl okna doručená. Nebyl ani problém se s přepravcem domluvit na změně adresy, jelikož jsem si neuvědomil, že tak objemný balík nejsem schopný převést na místo určení . Potřeboval jsem to na zahrádku. Okna byla velice pěkně zabalená, nebyla nikde poškozená. Namontoval jsem si je sám, dle perfektně vytvořeného video manuálu na Vašich stránkách. Do budoucna jsem rozhodnutý ještě s nákupem plastových dveří a to jedině u Vás.
Zdědila jsem po rodičích rodinný dům. Přestavovali jsme I. patro domu, na což jsme si museli vzít hypotéku. Až jsme I. patro opravili, naskytla se otázka, co s přízemím, kde jsou stará, dřevěná, kastlová okna. Začala jsem hledat na internetu nějakou výhodnou variantu a našla jsem vaše "skladová okna". Začali jsme postupně realizovat výměnu oken, dům je větší, naráz bohužel všechno nejde. V současné době nám zbývají 3 okna a máme vyměněno v celém domě. Přínosné je to, že manžel si zabuduje okna sám, udělá i zednické úpravy. Vaše webové stránky jsou velice přehledné, je fajn, že když si navrhnu okno vlastních rozměrů, není pro Vás problém ho vyrobit, všechno příslušenství je taky dostupné. A co je nejdůležitější, vše je za velmi příznivé ceny. Po zadání objednávky od Vás někdo zatelefonuje a ještě zkonzultuje objednávku a potom už jen čekám, než pošlete email, že je okno k vyzvednu. S vašimi okny jsem opravdu moc spokojená a doufám, že velmi brzy zrealizuji výměnu posledních tří oken.Děkuji a přeji mnoho spokojených zákazníků, já jsem spokojená velice.

Podívejte se na další hodnocení a fotografie z realizací od našich zákazníků