Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Bez smluv a papírování
Expedice k vám domů do 3 dnů
Největší sklad v ČR
Kvalita švýcarského koncernu Arbonia AG

Proč plastová okna netěsní

Zdá se vám, že vaše plastová okna dostatečně netěsní? Profukuje jimi či dokonce zatéká? Je to jistě nepříjemná situace nejen proto, že v zimě se vzduch v místnosti zbytečně ochlazuje, ale také proto, že tím pádem vzrůstá spotřeba energií na vytápění. A proč táhne plastovými okny? Příčin může být hned několik; podle nich se následně volí řešení. Nezapomeňte, že správným utěsněním oken se dá ušetřit až 30 % nákladů za energie.

Otestujte těsnost okna:

Jestliže si nejste jisti, zdali oknem skutečně někudy proudí vzduch, zapalte čajovou svíčku a umístěte ji na okenní parapet. Jestliže se začne plamínek mihotat, okna netěsní. Budete-li posunovat svíčku podél rámu, můžete najít přesné místo, kudy uniká nejvíce tepla. Dejte však pozor také na rozdíl tlaků vzduchu v exteriéru a interiéru. Pokud právě fouká silný vítr, malému profukování se neubráníte a není to důvod k reklamaci. Zkoušku tedy provádějte za běžného počasí.

Zjistěte, kudy profukuje:

  • Mezi sklem a křídlem.
  • Mezi křídlem a rámem.
  • Mezi rámem a ostěním.

Co nezvládnete svépomocí, vyřeší servisní technik

Když zjistíte, že táhne mezi sklem a křídlem, je třeba opravit samotné zasklení. Přivolaný servisní technik tuto závadu dokáže vyřešit na místě – okno odlištuje, sklo z křídla vyndá a znovu vypodložkuje, usadí a zase zalištuje. Ale možná to zvládnete i svépomocí podle videonávodu na vysklení a zasklení okna.

Profukování mezi rámem a ostěním je nutné řešit zásahem do zdiva. Jedná-li se o popraskanou omítku, nabízí se možnost spáry zatmelit nebo vyplnit PUR pěnou. Ovšem pokud byla původní montáž provedena nekvalitně nebo s nekvalitními materiály, problém tímto způsobem dlouhodobě nevyřešíte. Při nekvalitně provedené montáži nemusí kolem okna přímo proudit vzduch, ale špatně osazené parapety vytváří neizolovaný prostor, který velmi rychle promrzá a vzduch v místnosti se ochlazuje.

V tomto případě je nutné osekat zdivo v okolí rámů, odstranit zbytky staré pěny a prostor vyplnit kvalitním izolantem. Kromě vylepšení tepelné izolace a snížení nákladů na vytápění se tímto úkonem vylepší také zvuková izolace okna.

Profukuje-li mezi křídlem a rámem, příčin může být více:

  • Opotřebované těsnění
  • Netěsnost z důvodu špatného seřízení okna
  • Deformace křídla nebo rámu

Výměna těsnění, seřízení kování

Opotřebované těsnění se dá velmi snadno vyměnit a je to otázka několika desítek korun. Plastová okna PREMIUM jsou vybavena kvalitním dvojitým dorazovým těsněním (EPDM), které má životnost několik let. Ovšem časté otevírání a zavírání okna, střídání vysokých a nízkých teplot – to vše na tento materiál zkrátka působí.

Shledáte-li těsnění bez závady, trhlin nebo jakéhokoliv dalšího opotřebení, je možné, že netěsnost okna způsobuje špatně seřízené kování. Kvůli němu křídlo nedoléhá přesně do rámu. To snadno napravíte pomocí imbusového klíče č. 4 a návodu na seřízení oken.

Pozor na deformace křídla a rámu

Jestliže je prohnuté či jakkoliv jinak deformované křídlo nebo okenní rám, může se je pokusit servisní technik vyrovnat, případně dokovat a osadit silnější výztuží. Velké deformace jsou ovšem zpravidla důvodem k výměně okna. K pokřivení rámu však naštěstí nedochází často; jedná se především o případy, kdy profily nejsou vyztuženy, nebo na okna ve velké míře působí sluneční paprsky. Obzvláště tehdy, mají-li okna tmavé dekory, může při střídání teplot docházet k roztahování a stahování křídla a rámu.

Deformace též vznikají z důvodu nevhodně navrženého okna – špatný poměr výšky a šířky rámu, vynechání pevných sloupků ve větších rámech, těžké trojsklo velkého rozměru (pokud se často větrá otevřením dokořán, prověšuje se a výrazněji se opotřebovává kování). Proto myslete již při navrhování oken, jaké vlivy na ně budou v budoucnu působit. Kdybyste potřebovali odbornou pomoc, naši zaměstnanci vám rádi poskytnou technickou konzultaci.

Neodcházejte, máme toho více

Zpět do poradny
225
přesně tolik oken a dveří jsme vám minulý týden doručili na vaše bydliště
510
tolik zákazníků naše operátorky obsloužily po telefonu v minulém týdnu
195
objednávek jsme přijali v uplynulém týdnu
Navštivte osobně
náš showroom
Najdete nás v 5 evropských zemích
Odbavili jsme již 43 069 objednávek a dodali vám více než 175 000 oken a dveří

Od našich zákazníků

Objednaná okna mi přišly do tří dnů. Oproti jiným nabídkám jsem dostal výrazně nižší cenu a super termín dodání!
Dobry den konecne som nasla internetovy obchod na jednicku-pani je velmi zlata -ochotna -pomoze a tovar je tu hned tak ako slubia -krasne zabalene a budem znova nakupovat lebo su neskutocne dobre aj ceny a odporucam kazdemu ak surne potrebujete iba sa obratte na tento obchodik-dakujem pekne len tak dalej

Další hodnocení a fotografie z realizací od našich zákazníků zde