Odběr zboží je i nadále možný přes výdejové okénko. Více zde.
Bez smluv a papírování
Expedice k vám domů do 3 dnů
Největší sklad v ČR
Kvalita švýcarského koncernu Arbonia AG

Jak ušetřit na topení

Jak ušetřit v domácnosti? Jednoznačně snížením nákladů na vytápění. Kdo by chtěl platit zbytečně vysoké částky za energie? A je jedno, zda jde o plyn, elektřinu nebo dřevo. Topit pánubohu do oken se nechce nikomu. Ale jak tyto částky, které mnohdy doslova létají oknem ven, co nejvíce snížit? Máme pro vás pár tipů, s nimiž můžete uspořit pěkné peníze.

Investice i triky zdarma

Dalo by se říct, že následující rady se dělí do dvou skupin – v prvním případě doporučujeme zejména pořízení nových plastových oken, pokud ta vaše jsou nevyhovující, případně zvážení dalších investic do zateplení domu. Ovšem jestliže na to zrovna nemáte peníze, nemusíte zoufat; druhá část tipů se totiž týká věcí, které můžete udělat zdarma nebo za pár korun.

1. Kvalitní kotel

Jednou z důležitých investic, která se vyplatí, je pořízení nového kvalitního kotle. Neplatí zde ovšem pravidlo, že čím výkonnější, tím lepší. Je třeba jej vybírat s ohledem na konkrétní domácnost, její velikost, požadavky na teplo apod. Nový kotel může snížit až třetinu výdajů za energie na vytápění. Také se vyplatí pořídit si doplňkový zdroj tepla, kterým je krb nebo krbová kamna, v nichž se dá přitápět podle potřeby, pokud se třeba většinu dne zdržujete pouze v jedné místnosti.

2. Zateplení obvodového pláště domu

Zateplení domu také významně přispěje k úspoře na energiích. Přes tenké nezateplené zdi uniká velké množství tepla a izolační vrstva je pomůže udržet uvnitř domu.

 Pokud si nejste jisti, kudy vám z bytu nebo domu uniká nejvíce tepla, nechte si místa tepelných ztrát zjistit pomocí termovize.

3. Nová okna výrazně sníží úniky tepla z bytu

Nejvíce tepla uteče okny. Tedy těmi starými, netěsnými. Máte-li stará dřevěná okna, kterými často takřka proudí studený vzduch zvenčí, i když jsou zavřená, zásadním krokem k výrazným úsporám je jejich výměna za nová plastová. Ta pomohou ušetřit až desítky % peněz za energie na vytápění.

Dále si můžete přečíst, kolik času a peněz navíc ušetříte při pořízení skladových oken.

 TIP: Skladová okna jsou schválena v dotačním programu Nová zelená úsporám. Můžete tedy na ně dotace z tohoto programu využít a ušetřit ještě více peněz.

Že už nová plastová okna máte? Pak čtěte dál

Pokud se ve vašem obydlí nacházejí nová nebo zánovní plastová okna, anebo byste je potřebovali vyměnit, ale momentálně na ně nemáte peníze, můžete ještě postupovat podle následujících bodů.

1. Těsnění oken a dveří

Netěsná okna a dveře mohou snižovat teplotu v interiéru až o 2°C a náklady navýšit o zbytečných pár stovek až tisíc ročně v závislosti na velikosti bytu. Zkontrolujte, zda všechna okna i dveře správně těsní. Přiložte ruku na parapet k okennímu rámu. Cítíte proudění chladného vzduchu? Zkontrolujte stav těsnění, které lemuje křídla kolem dokola, zdali už není opotřebované. Pokud ano, nebo jestliže vaše okna těsnění vůbec nemají, pořiďte si je, stojí pár desítek korun.

2. Praskliny kolem oken

Jsou-li v okolí rámů uvolněné spáry, vyplňte je tmelem nebo PUR pěnou.

3. Izolace kolem radiátorů

Stěny absorbují teplo, které následně propouští ven, takže zejména pokud nemáte zateplený dům zvenčí, můžete toto propouštění snížit alespoň izolací za radiátory. Umístěte na zeď polystyrenovou desku nebo reflexní hliníkovou fólii. Od ní se bude teplo odrážet směrem do místnosti.

4. Izolace potrubí

Procházejí trubky s teplou vodou od kotle do vytápěných pokojů přes chladné místnosti (sklep, nevytápěná chodba…)? Zaizolujte je – obalte nějakým izolačním materiálem, aby se zbytečně nesnižovala teplota vody, která trubkami proudí a přináší teplo do obytné části domu.

5. Termostat a termoregulační ventily v každé místnosti

Nastavte teplotu vzduchu v každé místnosti zvlášť pomocí termostatických ventilů. V ložnici například totiž není potřeba (ani to není zdravé) mít 24 stupňů, ale v koupelně se to při večerní hygieně hodí. Pak ovšem zavírejte dveře mezi jednotlivými pokoji.

Také nezapomínejte snížit termostat o několik stupňů tehdy, pokud se pár dní nebudete v bytě zdržovat. Vhodné je též nastavit si teplotu v závislosti na denních úsecích podle toho, jak to máte rádi. Ke vstávání a večer tepleji, přes poledne, když se v kuchyni vaří a zvenku hřeje slunce, stupně stáhněte, stejně tak na noc.

A jaká je vhodná teplota v jednotlivých místnostech?

  • Obývací pokoj: 20 – 22 °C
  • Dětský pokoj: 22 – 24°C
  • Ložnice: 17 – 19 °C
  • Kuchyň: 18 – 20 °C
  • Koupelna: 22 – 25 °C
  • Chodba: 15 – 17 °C

6. Odvzdušnění radiátorů

Zavzdušněné radiátory fungují jen na půl plynu (nebo ještě méně). Kotel se může snažit, jak chce, vy žasnete nad spotřebou paliva, ale v místnosti stále není požadované klima. Zejména na začátku topné sezóny tedy věnujte přípravě radiátorů zvýšenou pozornost.

7. Vyčištění radiátorů od prachu

Usazený prach a nečistoty na topení brání uvolňování tepla do prostoru, proto udržujte radiátor v čistotě vysáváním a otíráním.

8. Závěsy a záclony… Ano, ale chytře na ně

Závěsy a záclony tvoří pěknou dekoraci v interiéru, ovšem s dlouhými se – zejména za zimu – raději rozlučte. Zakrytý radiátor pak totiž velkou část tepla posílá rovnou do oken. Naopak krátké textilie, které zakryjí okno a nesahají k radiátoru, působí jako izolace a pomáhají udržet teplo v místnosti. Stejně tak rolety a žaluzie – na noc je stahujte.

9. Nábytek dál od topení

Pokud možno, nestavte nábytek do těsné blízkosti k radiátorům. Zbytečně pohlcuje teplo.

10. Sušení prádla na radiátorech? Raději ne

Nesušte prádlo na topení, zabraňuje proudění teplého vzduchu.

11. Správné větrání

Správné větrání není žádná věda, přesto si radši zkontrolujte, zda to děláte dobře. Není vhodné mít celý den otevřenou ventilačku. Místo toho větrejte nárazově, podle potřeby vždy na 5 – 10 minut oknem dokořán. Klidně můžete udělat i průvan. Vzduch se v místnosti vymění, ale nestačí prochladnout zdi a nábytek. Po dlouhém větrání se pak totiž spotřebuje mnoho energie na jejich opětovné ohřátí. Vhodným větráním navíc pomáháte předcházet rosení oken.

Neodcházejte, máme toho více

Zpět do poradny
439
oken a dveří jsme vám minulý týden doručili na vaše bydliště
897
zákazníků naše operátorky obsloužily po telefonu v minulém týdnu
327
objednávek jsme přijali v uplynulém týdnu
Navštivte osobně
náš showroom
Najdete nás v 5 evropských zemích
Odbavili jsme již 54 518 objednávek a dodali vám více než 200 000 oken a dveří

Od našich zákazníků

Dobrý den,s Vaším obchodem jsem velice spokojený. Nákup probíhal úplně bez problémů a velice rychle. 18.11.2020 jsem vytvořil objednávku, na základě mé objednávky mě druhý den kontaktovalo klientské centrum a potvrdilo mě zadané rozměry. 20.11.2020 jsem byl informován o zaplacení zálohy a zároveň okna byly předány do výroby. 16.12. jsem byl informován , že okna byla předána dopravci a druhý den jsem měl okna doručená. Nebyl ani problém se s přepravcem domluvit na změně adresy, jelikož jsem si neuvědomil, že tak objemný balík nejsem schopný převést na místo určení . Potřeboval jsem to na zahrádku. Okna byla velice pěkně zabalená, nebyla nikde poškozená. Namontoval jsem si je sám, dle perfektně vytvořeného video manuálu na Vašich stránkách. Do budoucna jsem rozhodnutý ještě s nákupem plastových dveří a to jedině u Vás.
Zdědila jsem po rodičích rodinný dům. Přestavovali jsme I. patro domu, na což jsme si museli vzít hypotéku. Až jsme I. patro opravili, naskytla se otázka, co s přízemím, kde jsou stará, dřevěná, kastlová okna. Začala jsem hledat na internetu nějakou výhodnou variantu a našla jsem vaše "skladová okna". Začali jsme postupně realizovat výměnu oken, dům je větší, naráz bohužel všechno nejde. V současné době nám zbývají 3 okna a máme vyměněno v celém domě. Přínosné je to, že manžel si zabuduje okna sám, udělá i zednické úpravy. Vaše webové stránky jsou velice přehledné, je fajn, že když si navrhnu okno vlastních rozměrů, není pro Vás problém ho vyrobit, všechno příslušenství je taky dostupné. A co je nejdůležitější, vše je za velmi příznivé ceny. Po zadání objednávky od Vás někdo zatelefonuje a ještě zkonzultuje objednávku a potom už jen čekám, než pošlete email, že je okno k vyzvednu. S vašimi okny jsem opravdu moc spokojená a doufám, že velmi brzy zrealizuji výměnu posledních tří oken.Děkuji a přeji mnoho spokojených zákazníků, já jsem spokojená velice.

Podívejte se na další hodnocení a fotografie z realizací od našich zákazníků