Odběr zboží je i nadále možný přes výdejové okénko. Více zde.
Bez smluv a papírování
Expedice k vám domů do 3 dnů
Největší sklad v ČR
Kvalita švýcarského koncernu Arbonia AG

Jak předejít rosení oken ve vaší domácnosti

Orosená okna jsou problémem trápící spoustu domácností, přičemž nejvíce se s tím lidé setkávají v novostavbách nebo po výměně starých oken za nová. Jaké jsou příčiny rosení a dá se tomu vůbec nějak zabránit?

Pomáhají izolační rámečky

Rosení oken je nepříjemný jev, který může mít hned několik důvodů. Samotné rosení skel vzniká ve chvíli, kdy se teplý a studený vzduch setká s chladnějším povrchem. Jedná se tedy o povrchovou kondenzaci (zkapalnění) vlhkosti v místnosti, která může postupem času udělat pěknou neplechu v podobě opadávání omítky nebo vzniku plísní.

Při výrobě oken jsou nejčastěji využívána dvojskla či trojskla, do kterých se vkládají speciální izolační rámečky snižující rosení nebo namrzání skel. Ač jsou okna tímto prvkem vybavena, i tak se může stát, že ke kondenzaci dochází. Proč máte na plastových oknech vodu? Nejdůležitější je zjistit, kde rosení vzniká.

Kde k rosení dochází?

 • Rosení v prostoru mezi skly.
 • Rosení skel z vnější strany.
 • Rosení skel z vnitřní strany.

Rosení v prostoru mezi skly

Tato forma rosení oken je jednou z nejhorších, jelikož to znamená, že skla dobře netěsní a do meziprostoru vniká vzduch. Příčinou může být vadný materiál nebo špatná montáž. V takovém případě je nutné okna reklamovat a vyměnit za nová.

Proč se rosí plastová okna zvenku?

Pokud se vám okna rosí zvenčí, můžete si oddychnout. Nejedná se o závadu, ale pouze o přirozený jev, kdy je venku vyšší vlhkost vzduchu a zároveň teplota vzduchu vyšší než je teplota skla. K vnějšímu rosení skel dochází nejčastěji na podzim, kdy je počasí velice proměnlivé. Dá se říci, že tento jev je naopak důkazem kvalitního těsnění oken a není třeba ho nijak řešit.

Rosení skel z vnitřní strany

K rosení plastových oken zevnitř místnosti dochází v místnostech se zvýšenou vlhkostí (WC, koupelna, kuchyně) anebo v nevětraných a nevytápěných místnostech (sklep, podkroví). K tomuto jevu nejčastěji dochází v zimních měsících, kdy je venkovní teplota znatelně nižší než teplota uvnitř, a tak na chladném skle vnitřní teplý vzduch zkondenzuje. Tohoto jevu se nedá zcela zbavit, ale je možné ho alespoň omezit.

Odkud se vlhkost v domě bere?

 • Vaření.
 • Zalévání rostlin.
 • Praní a sušení prádla v interiéru.
 • Odpařovače vody.
 • Vlhkost z novostavby.
 • Lidé a jejich vykonávaná činnost.
 • Výmalba zdí.

10 hlavních příčin rosení oken

 • Nedostatečné větrání (nejlepší je nárazové větrání jednotlivých místností, vytvoření průvanu).
 • Využití žaluzií v interiéru (žaluzie zabraňují proudění vzduchu u skla).
 • Nedostatečné vytápění místností.
 • Umístění záclon a závěsů k oknům (zabraňování cirkulace vzduchu u skel).
 • Neprodyšnost budovy (zateplování).
 • Okna umístěná na severní stranu (jsou více ochlazována).
 • Neprodyšnost laminátové podlahy.
 • Špatně umístěné topení (topné těleso neosušuje sklo).
 • Špatně zvolená šířka parapetové desky (zabraňování cirkulace teplého vzduchu z topení).
 • Umístění květin na parapet okna.

Nejlepší řešení problémů s orosenými okny? 

Dnešní moderní okna jsou vybavena kvalitním těsněním, které zabraňuje jak prostupování vzduchu a tepla, tak i úniku vlhkosti vytvořené uvnitř místnosti. Primárně je tedy nejdůležitější pravidelné větrání (případně mít okna na mikroventilaci) nebo používání rekuperace. Dále je důležité mít dostatečně vytápěné místnosti. Čím dřív problém se zamlženými okny vyřešíte, tím více prodloužíte životnost oken a předejdete neplánovanému servisu oken.

Neodcházejte, máme toho více

Zpět do poradny
337
oken a dveří jsme vám minulý týden doručili na vaše bydliště
825
zákazníků naše operátorky obsloužily po telefonu v minulém týdnu
312
objednávek jsme přijali v uplynulém týdnu
Navštivte osobně
náš showroom
Najdete nás v 5 evropských zemích
Odbavili jsme již 54 518 objednávek a dodali vám více než 200 000 oken a dveří

Od našich zákazníků

Dobrý den,s Vaším obchodem jsem velice spokojený. Nákup probíhal úplně bez problémů a velice rychle. 18.11.2020 jsem vytvořil objednávku, na základě mé objednávky mě druhý den kontaktovalo klientské centrum a potvrdilo mě zadané rozměry. 20.11.2020 jsem byl informován o zaplacení zálohy a zároveň okna byly předány do výroby. 16.12. jsem byl informován , že okna byla předána dopravci a druhý den jsem měl okna doručená. Nebyl ani problém se s přepravcem domluvit na změně adresy, jelikož jsem si neuvědomil, že tak objemný balík nejsem schopný převést na místo určení . Potřeboval jsem to na zahrádku. Okna byla velice pěkně zabalená, nebyla nikde poškozená. Namontoval jsem si je sám, dle perfektně vytvořeného video manuálu na Vašich stránkách. Do budoucna jsem rozhodnutý ještě s nákupem plastových dveří a to jedině u Vás.
Zdědila jsem po rodičích rodinný dům. Přestavovali jsme I. patro domu, na což jsme si museli vzít hypotéku. Až jsme I. patro opravili, naskytla se otázka, co s přízemím, kde jsou stará, dřevěná, kastlová okna. Začala jsem hledat na internetu nějakou výhodnou variantu a našla jsem vaše "skladová okna". Začali jsme postupně realizovat výměnu oken, dům je větší, naráz bohužel všechno nejde. V současné době nám zbývají 3 okna a máme vyměněno v celém domě. Přínosné je to, že manžel si zabuduje okna sám, udělá i zednické úpravy. Vaše webové stránky jsou velice přehledné, je fajn, že když si navrhnu okno vlastních rozměrů, není pro Vás problém ho vyrobit, všechno příslušenství je taky dostupné. A co je nejdůležitější, vše je za velmi příznivé ceny. Po zadání objednávky od Vás někdo zatelefonuje a ještě zkonzultuje objednávku a potom už jen čekám, než pošlete email, že je okno k vyzvednu. S vašimi okny jsem opravdu moc spokojená a doufám, že velmi brzy zrealizuji výměnu posledních tří oken.Děkuji a přeji mnoho spokojených zákazníků, já jsem spokojená velice.

Podívejte se na další hodnocení a fotografie z realizací od našich zákazníků