Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Bez smluv a papírování
Expedice k vám domů do 3 dnů
Největší sklad v ČR
Kvalita švýcarského koncernu Arbonia AG

Jak si správně vybrat vhodná okna

Ptáte se, jak si správně vybrat vhodná okna? Někdo dává přednost dřevěným, někdo plastovým oknům. Někdo si možná není jistý, jaké mají výhody a nevýhody, proto váhá.

Plast, dřevo nebo hliník?

Hliníková okna a dveře se obvykle do rodinných domů a bytů nedávají. Hliníkové dveře jsou vhodné zejména tam, kde je zvýšený pohyb osob, to znamená například v hlavních vchodech bytových domů, na zdravotních střediscích, v obchodních domech, kancelářích apod. Vydrží více zavření a otevření.

Dřevěná okna a dveře jsou tu od samého počátku, kdy se začalo stavět. Je to klasika. Mnoho lidí dává přednost dřevu jen pro ten materiál samotný. Faktem ale je, že dřevěná okna vyžadují pravidelnou údržbu, jejich povrch je vhodné čas od času renovovat. Také se příliš nehodí do místností se zvýšenou vlhkostí, jako jsou koupelny a podkrovní kuchyně. Na dřevo má vlhkost neblahý vliv. Na druhou stranu – pokud se poškodí povrch dřevěných oken, lze je, na rozdíl od plastových, obrousit a nalakovat znovu. Jsou tedy opakovaně renovovatelná.

Plastová okna jsou hitem posledních let. A není divu. Samotná funkce je srovnatelná s dřevěnými, u obou materiálů lze dosáhnout shodných výsledků v tepelné a zvukové izolaci, ovšem plastová okna jsou bezúdržbová.

Plastová okna – bezúdržbovost a nižší cena

Plastová okna nevyžadují žádnou zvláštní péči. Ano, je sice třeba je jednou ročně seřídit a promazat kování, případně ošetřit těsnění, ale to je otázkou několika minut u každého okna. Jinak se o ně prakticky nemusíte nijak starat, což v dnešní uspěchané době ocení snad každý. Jsou levnější než dřevěná a jejich životnost se počítá na desítky let. Plast je odolnější vůči nepříznivým vlivům, jako je časté střídání teplot či zvýšená vlhkost vnitřního prostředí. Jsou-li okenní profily kvalitní, vícekomorové a opatřeny ocelovou výztuhou, nedochází k deformacím působením teplotních vlivů. ¨

Dvojskla nebo trojskla?

Dvojskla jsou dnes standard, i když trojskla se také úspěšně bijí o své místo na trhu. Hodí se obzvláště tam, kde je zapotřebí maximální úspory tepla, například v nízkoenergetických domech. Nemá cenu dávat trojskla do starého domu, kde neproběhne zateplení pláště. Trojskla výrazně sníží úniky tepla, ale mají smysl pouze tam, kde tyto úniky snižuje i zateplená fasáda. Trojskla jsou navíc těžší, proto je třeba zvážit, zda se vyplatí; kvůli jejich vysoké hmotnosti více trpí okenní kování a je třeba s tím počítat třeba i při větrání – rozměrná okenní křídla s trojskly není vhodné větrat otevřením dokořán, ale pouze ventilací.

Jak vybrat barvu oken

Plast nabízí mnoho barevných možností, na trhu lze vybírat z různých odstínů. Nejlevnější bývá zpravidla bílé plastové okno, ostatní barvy bývají za příplatek. Oblíbené jsou především dřevěné dekory, které alespoň opticky nahradí dřevěná okna. Prodává se několik druhů imitací dřeva, takže si vybere snad každý. Při výběru barvy okna se zohledňuje barva fasády, střechy, celkový styl domu a jeho nejbližšího okolí, stávající exteriérové doplňky (pokud se jedná o výměnu oken) – například odstín plotu nebo pergoly. Ale je vhodné také zohlednit vnitřní vybavení domu či bytu a popřemýšlet, jak budou okna působit i v interiéru.

Rozměry, tvary…

Rozměry oken obvykle majitel domu výrazně řešit nemusí. Pokud se jedná o rekonstrukci starého domu a výměnu oken, je třeba dodržet velikost stávajících okenních a dveřních otvorů. Je možné samozřejmě udělat menší stavební úpravy, ale výrobci oken jsou již schopni dodat i nestandardní rozměry, takže se přizpůsobí konkrétním podmínkám. Tvary oken nemusí být jen obdélníkové – je možné vyrobit atypická okna i dveře, kdy tvar buď koresponduje s tím, jaké jsou rozměrové možnosti stavby, a z nich vychází. Nebo není výjimkou, že majitel touží po ozvláštňujícím prvku na svém objektu, proto je možné vyrobit okna oblouková, kruhová, zkosená, trojúhelníková… Za tuto službu si zpravidla něco připlatíte, ale okna zůstávají stejně kvalitní, jako ostatní standardní rozměry, a výsledek jistě bude stát za to.

Neodcházejte, máme toho více

Zpět do poradny
360
přesně tolik oken a dveří jsme vám minulý týden doručili na vaše bydliště
714
tolik zákazníků naše operátorky obsloužily po telefonu v minulém týdnu
278
objednávek jsme přijali v uplynulém týdnu
Navštivte osobně
náš showroom
Najdete nás ve 4 evropských zemích
Odbavili jsme již 43 069 objednávek a dodali vám více než 175 000 oken a dveří

Od našich zákazníků

Objednaná okna mi přišly do tří dnů. Oproti jiným nabídkám jsem dostal výrazně nižší cenu a super termín dodání!
Dobry den konecne som nasla internetovy obchod na jednicku-pani je velmi zlata -ochotna -pomoze a tovar je tu hned tak ako slubia -krasne zabalene a budem znova nakupovat lebo su neskutocne dobre aj ceny a odporucam kazdemu ak surne potrebujete iba sa obratte na tento obchodik-dakujem pekne len tak dalej

Další hodnocení a fotografie z realizací od našich zákazníků zde