Odběr zboží je i nadále možný přes výdejové okénko. Více zde.
Bez smluv a papírování
Expedice k vám domů do 3 dnů
Největší sklad v ČR
Kvalita švýcarského koncernu Arbonia AG

Jak si správně vybrat vhodná okna

Nákup nových oken není levnou záležitostí, a tak je přirozené, že se lidé snaží o jednotlivých parametrech oken zjistit co nejvíce. Věděli jste třeba, že by při větší šířce dvoukřídlého okna nad 1,8 metru je kvůli stabilitě okna potřeba zvolit místo štulpu středový sloupek? A důležitých rad při výběru oken přinášíme víc. 

Plast, dřevo, nebo hliník?

První otázkou, kterou lidé před nákupem nových oken řeší, je, z jakého vlastně budou materiálu. Jaké jsou plusy a minusy jednotlivých řešení? 

Hliníková okna 

+ Velká odolnost, dlouhá životnost – otvorové výplně z hliníku se dávají nejčastěji do veřejných budov, především vstupní dveře bývají z tohoto materiálu, protože vydrží více zavření a otevření.
+ Dobré izolační vlastnosti, moderní vzhled – díky tomu roste obliba hliníkových oken v posledních letech i u novostaveb (nízkoenergetické a pasivní domy). 
+ Bezúdžbovost – stačí pouhé omytí. 

– Vyšší pořizovací cena v porovnání s plastovými a dřevěnými okny. 

Dřevěná okna

+ Klasický materiál, který se využíval po staletí – mnoho lidí dává přednost dřevu jen pro materiál samotný, protože je generacemi odzkoušený.
+ Krásný přírodní vzhled, možnost opakované renovace –  pokud se poškodí povrch dřevěných oken, lze je, na rozdíl od plastových, obrousit a nalakovat znovu. Dřevěná okna a dveře jsou také určeny do historických budov, roubenek či jiných budov, kde by moderní materiály (plast, hliník) byly nepatřičné.
+ Dobré izolační vlastnosti.

– Nutnost pravidelné údržby – narozdíl od plastu a hliníku dřevo není tak odolné, a aby okna sloužila po desetiletí, je nutné je pravidelně natírat. 
– Nevhodné do pokojů se zvýšenou vlhkostí – na dřevo má vlhkost neblahý vliv, takže do koupelny či podkrovní kuchyně nejsou eurookna příliš vhodná. 

Plastová okna 

+ Skvělý poměr funkčnost/cena – plast je odolný, vydrží po desetiletí, ale není tak drahý jako hliník, plastová okna většinou bývají také levnější než dřevěná. 
+ Dobré izolační vlastnosti.
+ Moderní vzhled a velký výběr dekorů a barev – díky fóliím je možná imitace dřeva a problém nejsou ani zářivější barvy. 
+ Bezúdržbový provoz – stačí pouhé omytí, pro zvýšení životnosti se doporučuje použít speciální čistič na plast.

Plastová okna – levnější než hliníková a přitom bezúdržbová

Plastová okna nevyžadují žádnou zvláštní péči. Ano, je dobré je jednou ročně seřídit a promazat kování, ošetřit těsnění a pro zvýšení životnosti profilů otřít speciálním čističem, ale narozdíl od natírání dřevěných oken toto zabere mnohem méně času. Plastové otvorové výplně bývají také většinou levnější než dřevěné a jejich životnost se počítá na desítky let.

Plast je odolnější vůči nepříznivým vlivům, jako je časté střídání teplot či zvýšená vlhkost vnitřního prostředí. Jsou-li okenní profily kvalitní (alespoň 5 komor a stavební hloubka 80 mm) a opatřeny ocelovou výztuhou, nedochází k deformacím působením teplotních vlivů. A když je řeč o pevnosti okna, tak pamatujte, že u plastového dvoukřídlého okna při větší šířce nad 1,8 m doporučujeme místo štulpu zvolit středový sloupek.  

Dvojskla, nebo trojskla?

Zasklení se dvěma skly je dnes už standard, ale vzhledem ke stále většímu tlaku na úsporu energie, moho lidí už volí trojsklo. Nutností jsou okna s trojskly v nízkoenergetických a pasivních domech. Na druhou stranu nemá cenu dávat trojskla do starého domu, kde neproběhne zateplení pláště (fasády, střechy).

Trojskla lépe izolují teplo i zvuk, jejich nevýhodou je ale vyšší hmotnost. Více tedy trpí okenní kování (na kvalitním kování se opravdu nevyplatí šetřit) a je třeba s tím počítat i při větrání – rozměrná okenní křídla s trojskly není vhodné větrat otevřením dokořán, ale pouze ventilací. 

Zjištěte si technické parametry

Prostup tepla přes sklo značí hodnota Ug, při výběru se ale zajímejte o hodnotu Uw, která značí celkový prostup tepla oknem, tedy nejen přes sklo, ale i rám. Čím nižší číslo, tím lépe.  Dále doporučujeme se zajímat o výrobce kování (zda jsou zesílené panty a jaké jsou použity bezpečnostní prvky) a podívat se na použité těsnění. Protože se specializujeme na prodej plastových oken, sepsali jsme praktický videonávod k výběru plastového okna, kde právě jednotlivé technické parametry rozebíráme.  

Za oboustranný dekor si připlatíte

U všech tří materiálů (plast, dřevo, hliník) si můžete zvolit různé barevné provedení. U dřevěných oken bude samozřejmě dekor určen použitou dřevinou a lazurou, v případě plastu a hliníku je mnohem širší nabídka (barvy podle RAL a imitace dekorů), přičemž nejlevněji vyjde oboustranně bílé plastové okno. Za oboustranný dekor si v případě plastových oken připlatíte zhruba o 38 % víc (více se o faktorech, které ovlivňují cenu okna, dočtete v ceníku oken). 

Při výběru barvy oken se zohledňuje barva fasády, střechy, celkový styl domu a jeho nejbližšího okolí, stávající exteriérové doplňky (pokud se jedná o výměnu oken) – například odstín plotu nebo pergoly. Ale je vhodné také zohlednit vnitřní vybavení domu či bytu a popřemýšlet, jak budou okna působit v interiéru.

Okna se dělají na míru

Pokud se jedná o rekonstrukci starého domu a výměnu oken, obvykle se dodržuje velikost stávajících okenních a dveřních otvorů. Není ale problém rozměry upravit, výrobci oken jsou již schopni dodat i nestandardní rozměry. V případě nového domu by otvorové výplně měly zabírat minimálně 10 % z plochy místnosti. Před nákupem oken je vždy nutné přeměřit rozměry stavebního otvoru a nespoléhat se jen na projektovou dokumentaci (více se dočtete v článku Stavba domu svépomocí – příprava otvorů a zaměření). 

Tvary oken nemusí být jen čtvercové, nebo obdélníkové – je možné vyrobit atypická okna, například oblouková, kruhová, zkosená, trojúhelníková.

Neodcházejte, máme toho více

Zpět do poradny
337
oken a dveří jsme vám minulý týden doručili na vaše bydliště
825
zákazníků naše operátorky obsloužily po telefonu v minulém týdnu
312
objednávek jsme přijali v uplynulém týdnu
Navštivte osobně
náš showroom
Najdete nás v 5 evropských zemích
Odbavili jsme již 54 518 objednávek a dodali vám více než 200 000 oken a dveří

Od našich zákazníků

Dobrý den,s Vaším obchodem jsem velice spokojený. Nákup probíhal úplně bez problémů a velice rychle. 18.11.2020 jsem vytvořil objednávku, na základě mé objednávky mě druhý den kontaktovalo klientské centrum a potvrdilo mě zadané rozměry. 20.11.2020 jsem byl informován o zaplacení zálohy a zároveň okna byly předány do výroby. 16.12. jsem byl informován , že okna byla předána dopravci a druhý den jsem měl okna doručená. Nebyl ani problém se s přepravcem domluvit na změně adresy, jelikož jsem si neuvědomil, že tak objemný balík nejsem schopný převést na místo určení . Potřeboval jsem to na zahrádku. Okna byla velice pěkně zabalená, nebyla nikde poškozená. Namontoval jsem si je sám, dle perfektně vytvořeného video manuálu na Vašich stránkách. Do budoucna jsem rozhodnutý ještě s nákupem plastových dveří a to jedině u Vás.
Zdědila jsem po rodičích rodinný dům. Přestavovali jsme I. patro domu, na což jsme si museli vzít hypotéku. Až jsme I. patro opravili, naskytla se otázka, co s přízemím, kde jsou stará, dřevěná, kastlová okna. Začala jsem hledat na internetu nějakou výhodnou variantu a našla jsem vaše "skladová okna". Začali jsme postupně realizovat výměnu oken, dům je větší, naráz bohužel všechno nejde. V současné době nám zbývají 3 okna a máme vyměněno v celém domě. Přínosné je to, že manžel si zabuduje okna sám, udělá i zednické úpravy. Vaše webové stránky jsou velice přehledné, je fajn, že když si navrhnu okno vlastních rozměrů, není pro Vás problém ho vyrobit, všechno příslušenství je taky dostupné. A co je nejdůležitější, vše je za velmi příznivé ceny. Po zadání objednávky od Vás někdo zatelefonuje a ještě zkonzultuje objednávku a potom už jen čekám, než pošlete email, že je okno k vyzvednu. S vašimi okny jsem opravdu moc spokojená a doufám, že velmi brzy zrealizuji výměnu posledních tří oken.Děkuji a přeji mnoho spokojených zákazníků, já jsem spokojená velice.

Podívejte se na další hodnocení a fotografie z realizací od našich zákazníků